Çay Ustası ile Dedektif

Okumak için çok da uzun olmayan, devamı gelecek ile beni beklentiye sokmayan bir kitap arıyordum. İsmi ile ilgimi çeken Çay Ustası ile Dedektif adlı kısa romanı denedim ve de memnun kaldım.

Uzak gelecekte yıldızlararası yolculuk yapan gemilerin kontrolü insan olarak doğup bu amaç için özel olarak eğitilen ve daha sonra uzay gemisi ile bütünleştirilen gemizihin denen bireyler tarafından sağlanmaktadır. Gemi parçalarını uzuvları olarak kabullenen bu gemizihinlerden Gölgenin Çocuğu, derin uzayda geçirdiği bir kazanın travmasının ardından taşıma işini bırakmıştır. Hayatını uzay gezginlerinin biyolojik fonksiyonlarını güçlendirici kişiye özel çay karışımları hazırlayan bir Çay Ustası olarak sürdüren Gölgenin Çocuğu’na bir gün derin uzayın cesetler üzerindeki etkisi hakkında araştırma yaptığını söyleyen Long Chau adında bir müşteri gelir. Long Chau için hazırladığı çayın etkilerini gözlemlemek için onunla birlikte çıktığı yolculukta buldukları tuhaf bir ceset ve bu ölümün ardında yatan gizem uyumsuz kahramanlarımızı alışılagelmedik bir maceranın içine çekecektir.

Yeni nesil bilimkurgu yazarlarından Aliette de Bodard‘ın orijinal adı The Tea Master and the Detective olan kısa romanı dilimizde yayınlanan ilk eseri. Yazarın üç kısa romanı daha bu kitabın da bulunduğu hayali Xuya evreninde geçiyor ancak birbirleri ile bağlantıları yok. Sorgulayıcı dedektif ve de onun destekçisi anlatıcı klişe formatını çok farklı bir atmosferde kurgulayan kitap Nebula Award ve BFA ödüllerini kazanmış ve Hugo Award finalisti olmuş bir eser. Hikayesinden ziyade kurgusu ve atmosferi ile beni mutlu eden bu kitabı bilimkurgu ve dedektiflik öğeleri ile örülmüş keyifli bir kitap okumak isteyenlere tavsiye ederim.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir