FUBAR

FUBAR | May 25, 2023 (Turkey) Summary: A C.I.A. operative on the edge of retirement discovers a family secret and is called back into the field for one last job.
Countries: United StatesLanguages: English

Arnold Abi… Conan, Terminator, Total Recall, Twins, Commando, The Expandables… ilk akla gelenler. Vücut geliştirme ile başlayıp oldukça yüklü bir sinema kariyeri ile devam eden, oradan politikacılığa atlayıp Kaliforniya valiliğine varan, benim daima bir yanımla sempati duyduğum bir aktördür. 25 yıl evli kaldığı eşi ile evliliği sırasında evlerinde çalışan bir kadından da çocuk sahibi olması ve bunu 14 yıl sonra itiraf etmesi, eşi ile ilişkileri yeni başladığı sırada çekimlerini sürdürdüğü Red Sonja filmi esnasında Brigitte Nielsen ile yaşadığı ilişkinin ortaya çıkması gibi hoş olmayan maceraları olsa da yine de kişisel servetini sebep göstererek valilikten alacağı yıllık 175.000 dolarlık maaşı reddetmesi ve geçmişte yaptığı hataları açıkça kabul etmesi de bence takdir edilesi yönleri arasındadır. İşte bu güzide insanın 70’e yakın filmde oynadıktan sonra başrolünü üstlendiği ilk televizyon dizisi olan FUBAR’ı dört gözle bekliyordum.

CIA adına çalışan saha ajanı Luke Brunner artık 65 yaşına gelmiştir ve emekliliğini talep eder. Veda partisi esnasında Beyaz Saray’dan doğrudan gelen bir emirle Guyana’da kimliği ifşa edilmek üzere olan bir başka CIA ajanını kurtarması için yeniden göreve çağırılır. Guyana’daki ajan, Luke’un yıllardır tanıdığı ve kendisini baba gibi gören bir uluslararası terör örgütü liderinin kampına sızmıştır. CIA Luke’un bu yakınlığını kurtaracakları ajana ulaşabilmek için kullanmak istemektedir. Yıllarca tüm ailesini güvende tutmak için gerçek işini herkesten saklamış olan Luke emeklilik hayallerini öteler ve yola çıkar. 40 yıllık kariyerinde çok şey görmüş geçirmiş olan Luke yine de Guyana’da kampa vardığında yaşayacağı sürprize hazır değildir. Çünkü kurtaracağı ajan, onun “temiz su gönüllüsü”, “minnoş”, “çıtı pıtı” bildiği kızıdır.

Dizi bana genel anlamda hatıralarımda her zaman büyük bir sevgi ile yer alan Chuck dizisini andırdı. Aile ilişkileri, sevgi, aşk, 21. yüzyıl yaşamı temalarını komedi ve aksiyon eşliğinde sunan keyifli bir dizi olduğunu söyleyebilirim. Dizinin diğer başrolünde yakınlarda Top Gun: Maverick filminde gördüğümüz Monica Barbaro Luke’un kızı Emma olarak arz-ı endam ediyor. FUBAR II. Dünya Savaşı’nda askerlerin Fucked Up Beyond All Recognition (Tarif Edilemeyecek Derecede Berbat Durumda) teriminin kısaltması olarak kullanılmaya başlanmış. Dizinin adının neden FUBAR olduğu dizinin en son sahnesinde bizzat Arnold Abi tarafından dile getirilecek. Ucu açık biten dizinin ikinci bir sezonu olup olmayacağı henüz belli değil ama olursa onu da keyifle izlerim.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir