His Dark Materials

Diziye girmeden önce, Philip Pullman’ın Karanlık Cevher (His Dark Materials) serisini okumadıysanız, illa ki okuyun. Daha önce de Altın Pusula (The Golden Compass) adıyla sinemaya uyarlanan bu üçlemenin dizisinden bahsedeceğim.

Her insanın bir de ruh eşi hayvanının bulunduğu bir paralel dünyada Lyra adında bir kız bebek amcası Lord Asriel tarafınan Jordan Koleji’ne bırakılır. 12 yaşına geldiğinde amcası ve kendisine yakın ilgi gösteren Magisterium mensubu Marisa Coulter’ın kendisinden bazı sırlar sakladığını düşünen Lyra hem bu sırların, hem de kaçırıldığı düşünülen arkadaşı Roger’ın peşinden gittikçe, büyü, bilim, başka dünyalar ve “toz” ile örülmüş olayların kahramanı haline gelecektir.

Kitaplarını okuyanlar gerçekten diziye uyarlanması zor bir hikaye olduğu konusuna katılacaklardır. O yüzden dizi hakkında herkesin farklı yorumları olabilir. Yeri geldiğinde bazı detayları vermek adına tempo düşük gelebiliyor ama sağlam, tutarlı hikayesi ile beni ve oğlanı (11 yaş) geçen sene “gel teskere” şeklinde kendine bağlamıştı. 2. sezonun yayınlandığı şu günlerde de durum farklı değil; Cumaları Mando için, Pazartesileri de bunun için iple çekiyoruz. Dizinin BBC ve HBO adına çekildiği dip notunu da verelim. Şiddetli tavsiyemdir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir