Operation Fortune: Ruse de Guerre

Servet Operasyonu | January 13, 2023 (Turkey) Summary: Special agent Orson Fortune and his team of operatives recruit one of Hollywood's biggest movie stars to help them on an undercover mission when the sale of a deadly new weapons technology t... Read all
Countries: United Kingdom, China, Turkey, United StatesLanguages: English, Chinese

Asıl mesleğim olan elektrik mühendisliğinde kullandığımız per-unit system diye bir ifade tarzı vardır. Sistemdeki bir değerin mevcut değerinden ziyade olması beklenen değerin ne oranda altında ya da üstünde olduğunun ifadesidir. Misal, prizinizde olan gerilimi 220V ölçtüğünüzde 1 per-unit dersiniz; her şey olması gerektiği gibidir. 230V ölçüyorsanız 1,045 per-unit’e tekabül eder; beklediğinizden daha yüksek bir değerdir. Bu tabi her zaman iyiye de işaret değildir de konumuz başka.

Ukrayna’nın Odessa şehrindeki gizli bir araştırma tesisine baskın düzenleyen silahlı bir grup tesiste bulunan herkesi öldürüp araştırma konusu malzemeyi çalarlar. İngiliz hükümeti bu çalınan araştırmanın karaborsada 10 milyar dolara satışa çıktığını öğrenmiş ve bunun hayra alamet olmadığına kanaat getirmiştir. Resmi kaynakları ile elini kirletmek istemeyen İngiliz hükümeti işi çözmek için ana karakteri Orson Fortune olan taşeron bir ekibi kullanmayı tercih eder. Konuyla ilgili birkaç küçük detay vardır tabi ki; saldırıyı kimin düzenlediği, satışı kimin yapacağı, ne zaman yapacağı, alıcının kim olduğu gibi konuların yanı sıra çalınan şeyin ne olduğunu da kimse bilmemektedir. Jason Straham‘ın canlandırdığı agresif ve şımarık ajan Orson abimiz, ekibine yeni katılan iletişim uzmanı ve hacker Sarah, İsviçre çakısı kıvamında her bir işe yarayan J.J. ve menajeri Nathan ile bütün bu karmaşayı çözmek için kolları sıvar. Elbette bu maceranın sonunda da dünyayı kurtarmaları gerekecektir.

Operation Fortune: Ruse de Guerre bir Guy Ritchie filmi. Kendisini Madonna‘nın eski kocası olması haricinde yönettiği Sherlock Holmes, The Man from U.N.C.L.E., The Gentlemen gibi filmlerinden tanıyoruz. Benim gözümde bu filmlerin hepsi seyrederken harcadığım 2 saate yakın süreyi keyifle geçirdiğim, kafamı yormadan oturayım, biraz aksiyon, güzel insanlar, güzel mekanlar seyredeyim dediğim filmlerdir. Bu arada, güzel mekanlar demişken, filmin epeyce bir kısmı Antalya’da geçiyor.

En baştaki mevzuya dönecek olursak. Bu film tam da kendisinden bekleneni veren bir film. 1.00 per-unit bir Guy Ritchie filmi. Onu bilerek seyredecek olursanız çok keyif alırsınız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir