Pasaport Kontrolünü Geçtikten Sonra

Maalesef insan bazı şeyleri yaşayarak öğreniyor. Bugün İstanbul Atatürk Havaalanı’nda başıma gelen de bu türden bir olay.

Bir güvenlik seminerinde konuşmacı olarak Atina’ya gidiyorum. Allah şirketimizden razı olsun, şirket kredi kartı diye bir icadımız var. Seyahatlerimizde yaptığımız harcamaları bu kart ile yapıyoruz. Uçak, otel zaten seyahat acentesi tarafından ayarlanıyor. Ama taksidir, ufak tefek alışveriştir, haliyle cepte bir miktar da avro olması lazım. Var Garanti Bankası’nda avro hesabım; avro veren bir Paramatik bulmak yeterli.

Her paramatik avro vermiyor gerçi ama, havaalanlarındakilerde var. Ben de o rahatlıkla geldim Atatürk Havaalanı’na. Dış hatlar terminaline girdim, harç pulumu aldım. Pasaporttan geçtim. Ve para çekmeye niyetlendim…

Nedendir bilinmez, Atatürk Havaalanı’nda pasaport kontrolünü geçtikten sonra ATM yok! Bir tek HSBC Lounge’ın girişinde var bir ATM ama o da bizim kartlara ortak nokta muamelesi yapıp avro vermiyor; tek seçenek TL.

Pasaport kontrolünden yeniden geçmek te her zaman yemez!

Pasaport kontrolünden önce var Garanti, onu biliyorum. Ama onun için food court’un oradan geri çıkmanız gerekiyor. Yurt dışı harç pulunuz damgalandığı için yenisini almak lazım. Bi daha pasaport kontrol. Gözüm yemedi.

Anlayacağınız kaldım avrosuz; Yunanistan’a ayak basınca oradan kredi kartından çekeceğim.

Aman aklınızda bulunsun. Nakit çekecekseniz yurtdışına çıkarken, pasaport kontrolünden önce unutmayın.


Meraklısına; Atina için kapı gene 504. Detaylar için bkz. Atatürk ve Venizelos.

2 comments

  1. Bence yanlış bilgi. Ben sürekli Nakiti bulunduğum ülkede kendi banka kartım ile çekiyorum. Bankaların bu konuda ya komisyonu yok ya da Türkiyede iken bir bankanın ATM'inden başka bankadan para çekmek için aldıklarından daha az ücret yansıtıyorlar.. Herkeşe de Beş parasız gidip kendi banka kartlarından para çekmelerini öneririm. Hatta dönüşte bu çekimleri reimburse etmek üzere şirketlerine de delil olarak gösterebilirler…

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir