Salmon Fishing in the Yemen

Salmon Fishing in the Yemen | April 20, 2012 (United Kingdom) Summary: A fisheries expert is approached by a consultant to help realize a sheik's vision of bringing the sport of fly-fishing to the desert and embarks on an upstream journey of faith and fish to p... Read all
Countries: United KingdomLanguages: English, Arabic, Mandarin

Hangi filmi ne sırasına göre Türkiye’deki sinemalara getiriyorlar bilemiyorum. Eternal Sunshine Of The Spotless Mind da ABD’de gösterime girdikten 2 sene sonra Türkiye’deki salonlara teşrif etmişti. Salmon Fishing in the Yemen de dünyanın pek çok yerinde oynamış olmasına rağmen henüz bizim ülkemize uğramamış filmlerden. Gerçi uğrasa da Emre’yi kime bırakıp sinemaya gideceğiz, gene evde izleyecektik ama, olsun.

Açıkçası internette gezinirken tesadüfen rastladım, ismi ilgimi çekti. Başrollerde kendisini Obi-Wan Kenobi olarak pek sevdiğim Ewan McGregor ve Seçil’in ikon filmi The Devil Wears Prada’da Miranda’nın baş asistanı Emily olarak tanıdığım Emily Blunt var (bu arada Emily Blunt’ın The Muppets filminde de  Miss Piggy’nin asistanı olarak oynaması da ince bir espiri bence). Tanıdık yüzlerden Kristin Scott Thomas da kadroya dahil. Yönetmen Lasse Hallström, Chocolat‘tan hatırlayabilirsiniz.

Konuya da şöyle bir göz atınca edinip izleyeyim dedim. Yemen’li zengin Şeyh Muhammed (Amr Waked), Yemen’in dağlarında baraj suyu ile beslenen bir nehirde somon yetiştirip somon avcılığı sporunu ülkesine getirmek istiyor. İngiltere’deki yatırımcı firmasında görevli Harriet Chetwode-Talbot (Emily Blunt), konu ile ilgili uzman Dr. Alfred “Fred” Jones (Ewan McGregor) ile iletişim kuruyor. Konunun uçukluğu hakkında bir tartışma ile başlayan film, karakterlerin birbirleri ve diğer ilişkileri ile ilgili bir hikaye haline geliyor. Sonrasını anlatmayayım.

Sakin, huzurlu, romantik, keyifli bir film. Sıkılmadan zevkle izleniyor. Muhakkak ki bir başyapıt değil. Kendince ufak mesajlar da veren, biraz hiciv de katılmış, İngiliz esintisi hissedilen bir film. Keyifli bir 107 dakika geçirmek istiyorsanız tavsiye ediyorum.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir